Iranian Rials
FA
جستجو
بازگشت به صفحه بلاگ ها

رم دو کاناله چیست

شاید تا به حال زمانی که به دنبال خرید رم بوده اید اسم رم دو کاناله یا چند کاناله را شنیده یا دیده باشید. این گونه رم ها تکنولوژی جدیدی است که روی مادربورد های جدید و برخی مادربوردهای قدیمی وجود دارد. برای شناخت این گونه رم ها با ما همراه باشید.

در ابتدا و قبل از اینکه به بحث رم های دوکاناله یا چندکاناله بپردازیم، لازم است تا کمی در مورد رم صحبت کنیم:

رم چیست؟

رم RAM مخفف عبارت Random Access Memory به معنای حافظه دسترسی تصادفی است. رم با CPU یا پردازنده سیستم مرتبط است و اطلاعاتی را که پردازنده درخواست می کند در اختیارش قرار میدهد. رم، حافظه کوتاه مدت سیستم است. کارهایی که شما با سیستم انجام میدهید در لحظه در رم ذخیره میشود و با هر بار خاموش و روشن کردن سیستم، این اطلاعات پاک می شوند. بنابراین هرچه حافظه کوتاه مدت یا رم با ظرفیت بیشتری داشته باشید، میتوانید سرعت بالاتری را تجربه کنید. همچنین میتوانید برنامه های بیشتری را همزمان باز کرده و از آنها استفاده کنید. رم ها در ظرفیت های مختلف از 1 گیگابایت به بالا در بازار موجود هستند.

رم دو کاناله

رم از طریق اسلات به مادربورد وصل می شود. شاید دیده باشید که مادربورد ها معمولا دو اسلات رم یا بیشتر دارند. شاید دیده باشید که مادربورد ها معمولا دو اسلات رم یا بیشتر دارند. فرض کنید که میخواهید 16 گیگابایت رم به مادربورد وصل کنید. اگر این 16 گیگابایت رم را از طریق یک اسلات و یک رم 16 گیگابایتی متصل کنید، رم شما تک کاناله است. اما اگر دو رم 8 گیگابایتی به دو اسلات رم وصل کنید، رم شما دو کاناله است. به همین سادگی.

برخی از مادربورد ها بیشتر از دو اسلات رم دارند. یعنی شما میتوانید 4 عدد رم 4 گیگابایتی از طریق 4 اسلات به سیستم متصل کنید. در اینصورت سیستم شما دارای رم چهار کاناله است.

استفاده از رم دو کاناله یا چند کاناله چه تاثیری بر عملکرد سیستم می گذارد؟

برای توضیح این مطلب از یک مطلب کمک می گیرم. فرض کنید می خواهید یک جاده بین دو شهر احداث کنید. زمانی که میخواهید این کار را انجام دهید بار ترافیکی را تخمین می زنید تا بر اساس آن جاده دارای یک باند یا بیشتر باشد. مطمئنا هرچه تعداد باندهای این جاده بیشتر باشد، تعداد ماشین های بیشتری میتوانند در لحظه در این جاده تردد کنند. رم هم به همین صورت است. کانال های رم مانند باندهای جاده هستند. و اطلاعات مانند ماشین هایی که در این جاده تردد می کنند. هرچه تعداد باندها یا کانال ها بیشتر باشد سرعت جابجایی اطلاعات در لحظه بیشتر است و متعاقبا سرعت سیستم شما نیز بیشتر می شود.

این مطلب توضیحی در مورد رم و انواع آن بود. البته لازم به ذکر است زمانی که شما رم سیستم خود را از تک کاناله به دو کاناله تغییر می دهید، تغییر سرعت محسوس تر از زمانی است که از دو کاناله به چهار کاناله تغییر می دهید.

امیدوارم این مطلب برایتان سودمند باشد. لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات
نظر خود را بنویسید Close Comment Form