Iranian Rials
FA
جستجو
بازگشت به صفحه بلاگ ها

هر آنچه که باید در مورد آدرس اینترنتی یک سایت بدانید

آیا تا به حال فکر کرده اید که آدرس اینترنتی یک سایت از چه قسمتهایی تشکیل شده است؟ در این مقاله قصد داریم تا همه چیز را در مورد آدرس اینترنتی یک وب سایت شرح دهیم. با آسوتک همراه باشید:

اولین مرحله از داشتن یک سایت این است که آدرس اینترنتی داشته باشد. فرض کنید شما یک فروشگاه در محلی احداث کرده اید. برای اینکه دیگران بتوانند به فروشگاه شما مراجعه کنند، باید آدرس فروشگاه شما را داشته باشند تا به فروشگاه شما بیایند و کالاهای شما را ببینند و بتوانند خرید خود را انجام دهند.

اگر همین سناریو را در محیط اینترنت تصور کنیم، باید بگوییم هر فرد برای اینکه خدمات و محصولات شما را در محیط اینترنت ببیند باید به سایت شما مراجعه کند. برای مراجعه به سایت طبعا باید آدرس سایت شما را داشته باشد که این آدرس، همان آدرس اینترنتی سایت یا اصطلاحا URL می باشد. URL  مخفف Uniform Recourse Locator می باشد به معنی مکان یاب منابع یکسان.

بعضی اصطلاحات در زبان انگلیسی معادل فارسی ندارند یا اگر دارند بسیار نامفهموم میباشند، مثل همین عبارت URL. بنابراین باید برای آنها تعریف بهتری ارائه کرد. در واقع URL مکان یاب یا آدرسی است که محتوایی که شما برای ارائه آماده کرده اید در آن قرار می گیرد. این آدرس URL در محیط اینترنت منحصر به فرد و غیرتکراری است. یعنی شما نمیتوانید چند آدرس اینترنتی با یک نام پیدا کنید. برای مثال آدرس سایت asootech.com تنها یک مورد در فضای اینترنت موجود است و غیر از این سایتی که در حال مطالعه مقاله آن هستید نمیتوانید سایت دیگری با این نام بیابید.

اما آدرس سایت از چند قسمت تشکیل شده است. موسسین اینترنت که به کنسرسیوم وب هم معروفند قراردادی برای آدرس سایت مشخص کرده اند.

در اینجا برای نمونه آدرس اینترنتی سایت آسوتک را با یکدیگر بررسی میکنیم. این آدرس اینترنتی عبارتست از : https://www.asootech.com

  • پروتکل http(s):

این عبارت مخفف hyper text transfer protocol می باشد به معنی پروتکل انتقال ابر متن. با این پروتکل به مرورگر میفهمانیم که قرار است یک وبسایت را باز کند. در اینجا این نکته را ذکر میکنیم که مرورگر مسئول بازکردن صفحات وب است. در مورد انواع مرورگرها در مقاله ای دیگر توضیح داده خواهد شد.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که https چیست و چرا در بعضی از سایتها به جای http عبارت https را میبینیم؟ در مورد این موضوع و اختلاف بین http و https در مطلبی جداگانه صحبت خواهیم کرد.

  • WWW

این عبارت مخفف World Wide Web میباشد که به معنی تار جهان گستر وب هست و همان اصطلاح صفحات وب است. صفحات وب، صفحاتی هستند که ما محتوای خود را در آن قرار میدهیم و آنها را برای ارائه به دیگران منتشر میکنیم.

هر وب سایت میتواند از یک تا هزاران صفحه داشته باشد و براساس خدماتی که ارائه میدهیم تعداد صفحات متفاوت است. به طور مثال یک وب سایت شرکتی میتواند تا 10 صفحه داشته باشد و یک وب سایت فروشگاهی میتواند هزاران صفحه داشته باشد که در هرکدام از آنها محصولات منحصر به فرد خود را معرفی میکند.

  • دامنه (Domain)

برای مثال مورد نظر ما asootech.com دامنه است. دامنه خود از دو قسمت تشکیل شده است.

اسم دامنه که در مثال ما asootech است

پسوند دامنه که در مثال ما com. می باشد.

  • ترکیب اسم و پسوند دامنه در دنیای اینترنت باید یکتا و غیر تکراری باشد. اسم دامنه همان اسمی است که بر اساس معیار های خاص انتخاب میشود. نکته قابل توجه اینکه هر اسمی را میتوان برای دامنه انتخاب کرد ولی بهتر است این معیار را برای انتخاب نام دامنه در نظر بگیرید. اسم دامنه مطابق با بیزینس یا همان خدماتی باشد که ارائه میدهید. برای مثال در کلمه asootech، قسمت tech برگرفته از لغت تکنولوژی است و چون خدمات سایت ما در زمنیه تکنولوژی است ما از این کلمه استفاده کرده ایم. همچنین کلمه asoo یا آسو یک اسم خاص کردی به معنی افق طلایی است که هدف ما در انتخاب این نام مشخص است: ما در آسوتک به افق طلایی تکنولوژی می اندیشیم.
  • پسوند دامنه: این قسمت از دامنه بر اساس دسته بندی های مختلف انتخاب میشود که در اینجا مهمترین دسته بندی ها را توضیح میدهیم.

com : مخفف commercial به معنی تجاری است و سایتهایی که در زمینه خدمات و تجارت فعالیت میکنند این پسوند را انتخاب میکنند. نکته که باید اشاره کنیم این است که این پسوند محبوبترین و متداولترین پسوند است و بیشترین استفاده را دارد. مثل سایتهای فروشگاهی، سایت های شخصی و وبلاگها.

Org : مخفف organization به معنی سازمان است و همانطور که از نام آن مشخص است سایتهای سازمانی یا اداری از این نوع پسوند استفاده میکنند.

Net : مخفف network به معنی شبکه است و مختص سایتهایی است که کارهایشان در زمینه شبکه، اینترنت و سرویس های ایمیل است. این پسوند نیز مانند com از پسوندهای محبوب و متداول است. بعضی افراد زمانی که برای دامنه این پسوند .com موجود نباشد پسوند .net را در اولویت قرار می دهند.

ir : مخفف iran است و بیشتر سایتهای ایرانی از آن استفاده میکنند. همچنین این پسوند مقرون به صرفه است و قیمت پایینی دارد.

در ادامه سایتهایی که پسوند کشور دارند میتوان به پسوند .us مخفف united state ، .fr مخفف France ، .eu مخفف Europe اشاره کرد.

Info: مخفف information به معنی اطلاعات است و همانطور از نام آن پیداست، سایتهایی که هدف آنها اطلاع رسانی است یا سایتهای اطلاعاتی از این پسوند استفاده میکنند.

 

نظرات
نظر خود را بنویسید Close Comment Form